YİNE İŞ CİNAYETİ

Yine İş Cinayeti....

İstanbul Mecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine yapılan inşaatın asansörünün 14. kattan zemine çakılması üzerine 10 işçi hayatını kaybetti.

Daha fazla kar hırsıyla işçi hayatını hiçe sayanlar ve onlara bu ortamı sunan iktidar sahipleri ortaya çıkan sonuçtan sorumludurlar. Yaşanan cinayet sonrasında 1500 işçinin çalıştığı söylenen inşaat sahasından kamuoyuna yansıyan görüntüler, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin nasıl hiçe sayıldığını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Aralarında 21 yaşında Üniversite öğrencisi bir hemşerimizin de bulunduğu 10 işçi kardeşimize mezar olan inşaatın patronu tarafından cinayet sonrasında yapılan açıklama, işçilerin neden öldüğünü ortaya koyar niteliktedir. Şirketlerinin adına kimsenin leke sürmesine izin vermeyeceklerini söyleyen patron, hayatını kaybeden işçileri suçlayarak, yaşanan cinayette hiç bir kusurlarının olmadığını söyledi. Sermayedarı, işçi ölümlerini şirketinin adına helal getirip getirmeyeceği üzerinden değerlendirme yapacak kadar pervasızlaştıran gerçeklik, dün Soma'da yaşanan gerçekliğin tekrarı niteliğindedir. Daha fazla kar hırsıyla iş güvenliği ve işçi sağlığını hiçe sayarak böylesi cinayetlere yol açanlar, herhangi bir yaptırıma tabi tutulmadıkları için böylesine pervasızlaşmaktadırlar.
Fıtrat açıklamalarıyla, yoksulların sermayenin kar hırsına kurban gitmesini kader olarak değerlendirenler tüm yaşananlardan sorumludurlar.
Taşeronlaştırmayla iş güvenliği ve işçi sağlığı alanını yasal güvenceden uzaklaştıran, esas patronu sorumsuz kılan sistemden vazgeçilmediği sürece bu cinayetler devam edecektir. Tunceli Barosu olarak iş cinayetinde hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı diliyor ve  acılarını paylaşıyoruz. Yaşanan iş cinayetinde sorumluluğu olanların hesap vermesi için sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

TUNCELİ BAROSU