Bölge Barolarından Açıklama

Basına ve Kamuoyuna

Doğu ve Güneydoğu Bölge Baro Başkanları, 12 Ocak 2013 tarihinde Muş Barosunun ev sahipliğinde bir araya gelmiş, yapılan toplantıda; aşağıdaki hususların kamuoyu ile paylaşılması gereği duyulmuştur.

Bölge Baro Başkanları olarak, 25.12.2012 tarihinde kaybettiğimiz; Kürt sorununun çözümünde her zaman barışçı çaba ve mücadelesiyle bilinen, halk arasında saygın bir yeri olan, Kürt siyasetçi-hukukçu Sayın Şerafettin Elçi’yi rahmetle anıyor, yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Ülkemizde yıllardır devam eden ve on binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan Kürt sorununun çözümü için Devlet yetkilileri ve Abdullah Öcalan arasında görüşmelerin yeniden başlaması, toplumda barışa yönelik umudu yeniden yeşertmiştir. Kürt sorununun çözümünde daha önce denenen yöntemler sorunu çözme yerine daha da derinleştirdiği bilinmektedir. Diyalog ve müzakerenin, sorunun çözümünde en rasyonel yöntem olduğu kuşkusuzdur. Bu nedenle yapılan görüşmeleri doğru buluyoruz ve destekliyoruz.

Yeniden başlayan sürecin hassasiyet ve ciddiyetle sürdürülmesi gerekmektedir. Bu nitelikteki süreçler, dünyadaki benzer örneklerinden de anlaşıldığı üzere, zor süreçlerdir. Nitekim görüşmelerin kamuoyu ile paylaşılmasından hemen sonra Paris’te yaşanan cinayetler, sürecin zorlu geçeceğini, sabote edilebileceğini göstermektedir. Bu nitelikteki olaylar, tarafları çözüm yönündeki iradelerinden vazgeçirmemelidir. İlgili bütün kesimleri, sorumluluk içinde sağduyulu olmaya davet ediyoruz.

Sorunun çözümü konusunda toplumda oluşan mutabakat da gözetilerek tarafların görüşmelerini kararlılıkla ve cesaretle sürdürmeleri gerektiğini yineliyor, görüşmelerin sorunun çözümü ve toplumsal barışı sağlayacağını umuyoruz.

ADIYAMAN BAROSU-AĞRI BAROSU-BATMAN BAROSU

BİNGÖL BAROSU - BİTLİS BAROSU - DİYARBAKIR BAROSU

HAKKARİ BAROSU - IĞDIR BAROSU - KARS BAROSU

MARDİN BAROSU – MALATYA BAROSU - MUŞ BAROSU

SİİRT BAROSU - ŞANLIURFA BAROSU - ŞIRNAK BAROSU

TUNCELİ BAROSU - VAN BAROSU