Baromuzdan Gözaltıya Tepki
Baromuzdan Gözaltıya Tepki 
 
Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)'na yönelik olarak düzenlenen operasyonda aralarında Baromuz avukatlarından  Av. Uğur Yeşiltepe’ninde bulunduğu 12 kişinin gözaltına alınmasını protesto edildi.

Yer altı Çarşısı üstünde bir araya gelen Baromuz avukatları, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ve çok sayıda Dersimli'nin katılımıyla basın açıklaması düzenledi. 

Baromuz adına açıklamayı gerçekleştiren Av. Özden Eren Başkavak, Tunceli Barosu yönetim kurulu üyesi meslektaşlarından Av. Uğur Yeşiltepe’nin Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı ile Tunceli Emniyet Müdürlüğü ekiplerince  evi baılarak polis tarafından  gözaltına alındığını söyledi.

Meslektaşlarının da aralarında bulunduğu 12 kişinin  halen Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulduğunu hatırlatan Başkavak: “Ülke genelinde en temel demokratik haklarını kullanan insanların karşılaştığı haksız gözaltı ve tutuklamaların, meslektaşlarımıza kadar uzanmasından  bir hukuk kurumu olarak derin endişe duyuyoruz.”dedi.

Tunceli Barosu üyesi avukatları olarak meslektaşlarına yönelik bu saldırıyı kınadıklarını ifade eden Başkavak, meslektaşlarına yönelik bu saldırıyı avukatlık mesleğine,  hak arama özgürlüğüne ve savunma hakkına yönelmiş bir saldırı olarak değerlendirdiklerini ve meslektaşları Uğur Yeşiltepe’nin bir an önce serbest bırakılmasını istediklerini belirtti.