33.YILINDA HALEPÇE KATLİAMINI KINIYORUZ

              BASINA VE KAMUOYUNA

 

                                 33.YILINDA HALEPÇE KATLİAMINI KINIYORUZ.

Irak’ın Halepçe kasabasına 16-17 Mart 1988 tarihlerinde Saddam Hüseyin yönetimindeki BAAS rejimi tarafından Halepçe’ye gerçekleştirilen kimyasal gaz bombardımanı sonrası çoğunluğunu çocuk ve kadınların oluşturduğu 6.357 kişi zehirlenerek ya da yanarak katledilmiş, 14.765 kişi ağır yaralanmıştır.

Sonuç itibari ile zaman içinde 43 bin 753 kişinin ölümüne, 61.200 kişinin de sakat kalmasına sebep olan bu kimyasal saldırılar, insanlık tarihinin kara lekelerinden ve en büyük insanlık trajedilerinden biridir.

Bu acı hadisenin Kürtlere yönelik bir etnik temizlik ve soykırım olduğundan şüphe yoktur. Bugün Halepçe katliamını yapan BAAS rejimi yıkılmıştır. Ancak tarihin gördüğü en büyük katliamlarından birisi olan Halepçe Katliamı ile yüzleşmesi ve bu acıdan ders çıkarması gereken insanlık, halen Ortadoğu’da, Suriye’de, Uzakdoğu’da, Afrika’da ve dünyanın birçok yerinde yine egemen güçlerin taşeronluğunu yapan rejimlerin ve örgütlerin eliyle insanları katletmeye, zulmetmeye devam etmektedir.

Halepçe Katliamının 33. Yıl dönümünde bu acı hadisenin bugün yaşanan zulümlerin son bulmasına vesile olması dileği ile bu acı hadisede katledilen, sakat bırakılan, yurdundan edilen herkesi rahmetle ve saygıyla yâd ediyoruz.

İNSANLIK TARİHİNİN KARA LEKELERİNDEN BİRİSİ OLAN HALEPÇE KATLİAMINI UNUTMADIK, unutmayacağız.

Ne ana buldu yavrusunu

Ne yavrusu buldu anasını

Halepçe kentinde...

HALEPCE 16 Mart 1988

 

                                                                       DERSİM BAROSU YÖNETİM KURULU